Turkuaz Sportif Havacılık Hakkında

Turkuaz Sportif Havacılık 2008 yılında Can Tezcan ve Savaş Yıkılmaz tarafından Frankfurt-Almanya’da “Turkuaz Paragliding GmbH“ adı altında kurularak faaliyetine başlamıştır.

Ülkemize gelen yabancı pilotlara uçuş rehberliği yapmak, yurt içi ve yurt dışı uçuş turları düzenlemek amacı ile kurulan firmamız 2011 yılına kadar faaliyetine devam etmiş daha sonra Frankfurt’taki ticari faaliyetine son vermiştir. 2009 yılında Savaş Yıkılmaz tarafından kurulan ”Turkuaz Sportif Havacılık” İstanbul – Kadıköy’de faaliyete başlayarak

  • THK ve FAI onaylı yamaçpraşüt eğitimleri,
  • Ticari tandem uçuşları,
  • Yamaç paraşütü malzemeleri ithalatı,
  • Yamaç paraşütü ekipmanları üretimi ve satışı ile ülkemiz pilotlarına hizmet vermeye başlamıştır.

2008 yılından beri THK eğitmeni olarak eğitim veren Savaş Yıkılmaz liderliğinde yamaç paraşütü sporuna çok sayıda sporcu yetiştiren Turkuaz Sportif Havacılık, kalitesinden ödün vermeden hizmet etmeye devam etmektedir.

Neyi Amaçlıyoruz?

Turkuaz Sportif Havacılık olarak  idealimiz farkındalığı yüksek, bilgili ve örnek sporcular yetiştirerek Türkiye’de bu sporun çıtasını yukarı taşımaktır.

Neyi Önemsiyoruz?

Tüm faaliyetlerimiz sırasında en çok önem verdiğimiz şey sizin güvenliğiniz.  Dikkatli olmalıyız, çünkü tehlikeli bir şekilde de yapılabilecek bir sporu yapıyoruz. Bazen bu durum bizi yavaşlatsa da, bazen uçamadan dönsek de, güvende olacağınızdan tamamen emin olmadığımız hiçbir şeyi size yaptırmıyoruz.

Ekibimiz

Savaş Yıkılmaz

Savaş Yıkılmaz

Eğitmen

1956 yılında Bursa’da doğdu. 1967’de Çankaya İlkokulu’ndan, 1970’te Bayburt Ortaokulu’ndan, 1973’te Bolu Lisesi’nden, 1980’de de İstanbul Üniversitesi Dişhekimliği Fakültesi’nden mezun oldu. 1997 yılında yamaç paraşütü sporuna başladı. 1999’da Yamaç Paraşütü Pilot, 2004 yılında Yamaç Paraşütü Tandem Pilot, 2005 yılında Motorlu Yamaç Paraşütü Pilot, 2008 yılında Yamaç Paraşütü Eğitmen Pilot lisanslarını aldı. 2006 yılında Hasan Dağı ve Ağrı Dağı, 2011 yılında Süphan Dağı Zirve uçuşları yaptı. Turkuaz Sportif Havacılık Yamaç Paraşütü Uçuş Okulu sahibi ve eğitmeni olup; İstanbul Teknik Üniversitesi Havacılık Kulübü, Gedik Üniversitesi ve Pendik Sportif Havacılık kulüplerinde eğitmenlik yapmaya devam etmektedir.

Mustafa Yılmaz

Mustafa Yılmaz

Eğitmen

Yamaç Paraşütü sporuna 2000 yılında başladı.

2005 yılında Türk Hava Kurumu’ndan deneyimli pilot sertifikası alan Mustafa YILMAZ aynı zamanda Tandem Pilot ve Yamaç Paraşütü Öğretmen Pilot Sertifikalarına sahiptir.

Yaklaşık 8 yıldır yamaç paraşütü eğitmenliği yapmaktadır.

Ayşe Yıkılmaz

Ayşe Yıkılmaz

Yardımcı Eğitmen

1990 yılında İstanbul’da doğdu. 1994 yılında yüzmeye başladı. 1994-2005 yılları arasında serbest stilde ulusal yarışmalarda dereceler kazandı. 2002 yılında Üsküdar Paşakapısı İlkokulu’nu, 2005 yılında İstanbul Çevre Koleji’ni bitirdi. 2007 yılında THK Yamaç Paraşütü Öğrenci Pilot lisansını aldı. 2008 yılında Hüseyin Avni Sözen Anadolu Lisesi’ni, 2012’de Işık Üniversitesi Endüstri Mühendisliği’ni bitirdi. 2014’te İstanbul Teknik Üniversitesi Enerji Enstitüsü’nde yüksek lisans yaptı. Turkuaz Sportif Havacılık’ta eğitmen, yamaç paraşütü pilotu ve tandem pilotu olarak uçuşlarına devam etmektedir.

Mert Efe

Mert Efe

Yardımcı Eğitmen

1992 yılında Kocaeli’de doğdu. İlkokul ve liseyi burada bitirdikten sonra 2010 yılında İTÜ İşletme Mühendisliği bölümünde lisans eğitimine başladı. İnternetten videolarını izleyerek hayalini kurduğu birçok sporu üniversite bünyesindeki kulüplerde deneyimleme şansı buldu. MMA ve dağcılıkla ilgilendikten sonra 2013 yılında dahil olduğu İTÜ Havacılık Kulübü’nde yamaç paraşütü sporuyla tanıştı ve bu kulüpte sırasıyla başlangıç ve tekamül eğitimlerini tamamladı. 2018 yılında THK P4 ve P5 lisanslarını aldı. Uçuşlarına Turkuaz Havacılık’ta yardımcı eğitmen olarak devam etmektedir.

Özgür Barış Anlar

Özgür Barış Anlar

Yardımcı Eğitmen

1993 yılında İskenderun’da doğdu.
İlkokul ve lise eğitiminde yüzme yarışmalarına katıldı ve çeşitli dereceler aldı.
Lise döneminde sutopu oynadı ve kulübüyle çeşitli dereceler kazandı.
2011 senesinde yüzme eğitmenliği yaptı.
2012 yılında İTÜ Uzay Mühendisliği lisans eğitimine başladı.
2013 yılında İTÜ Havacılık Kulübü’ne katıldı ve sırasıyla başlangıç ve tekamül eğitimlerini tamamladı.
2014-2015 yılları arasında İTÜ Havacılık Kulübü’ne kulüp başkanı olarak hizmet verdi.
Uçuşlarına İTÜ Havacılık ve Turkuaz Sportif Havacılık’ta yardımcı eğitmen olarak devam etmektedir.